جنگ نرم

در جنگ نرم، چه کسانى باید میدان بیایند؟ قدر مسلّم نخبگان فکرى‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.(امام خامنه ای)

جنگ نرم

در جنگ نرم، چه کسانى باید میدان بیایند؟ قدر مسلّم نخبگان فکرى‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.(امام خامنه ای)

این وبلاگ سعی دارد با معرفی مبانی معرفتی گفتمان انقلاب اسلامی و نهادینه کردن آن در جامعه، عمق فکری و معرفتی جریانهای فکری و فرهنگی و سیاسی را نمایان کند تا ظلمات و موانع رسیدن به اهداف و آرمانهای الهی انقلاب اسلامی نمایان شود و در این مقطع حساس انوار الهی انقلاب اسلامی هر چه زودتر به ظهورکامل برسد.

پیوندها
پیوندهای روزانه

امام خامنه‌ای

امروز در عرصه‌‌ى سیاست خارجى، ثقل و وزنه‌‌ى کشور با چند سال قبل تفاوت دارد؛ ما در مسائل، تأثیرگذاریم؛ این‌ها مهم است. در حوادثى هم که پیش آمده، ما تأثیرگذار بوده‌‌ایم - که آن، داستان جداگانه‌‌اى دارد - به نظر ما آن هم خیلى مهم است.

... هر بیننده‌‌اى احساس می‌کند و مى‌‌بیند که تلاش دشمنان در مقابله‌‌ى با جمهورى اسلامى در این سال‌هاى اخیر، بخصوص در همین شش هفت سال گذشته (دولت نهم و دهم) و بخصوص در این دو سه سال اخیر(دولت دهم)، بیشتر شده.

... حالا البته بعضى‌‌ها در روزنامه، در سایت، در تریبون‌هاى گوناگون مطالبى منتشر می‌کنند؛ اینکه چرا ما در دنیا دشمن‌‌تراشى کردیم که اینقدر با ما دشمنى کنند! به نظر من این‌ها حرفبافى است. آنچه که گفته می‌شود، متکى به یک تحلیل درست نیست. نه، دشمنى‌‌ها خیلى طبیعى است. وقتى که امام بزرگوار بود، دشمنى‌‌ها زیاد بود؛ براى خاطر مواضع قاطع امام. هرچه مواضع ما ضعیف‌‌تر شود و عقب‌‌نشینى کنیم، آن‌ها طبعاً چهره‌‌شان بظاهر متبسم‌‌تر می‌شود. البته جلو مى‌‌آیند. یعنى چهره را متبسم می‌کنند، براى این‌که بتوانند جلو بیایند، مناطق را تصرف کنند و ما را از پیشرفت هدف‌هامان باز بدارند. هرچه ما در حرکت خودمان جدى‌‌تر و مصمم‌‌تر باشیم، آن‌ها ناراحت می‌شوند و چهره‌‌شان عبوس می‌شود. (بیانات در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضاى هیات دولت‌ 2 شهریور 1391)

 

حسن روحانی

مردم یک برداشتی از سیاست خارجی سال‌های گذشته دارند. معنای این حرف این نیست که کارشناسان وزارت خارجه کم کاری کرده‌اند، نه. یا معنایش این نیست که وزارت خارجه از کارشناسان زبده تهی شده بود. به این معنا بوده است که صدای کارشناسان وزارت خارجه هم در درون ساختمان وزارت خارجه محبوس بود. این صدا به دلایلی به گوش آن‌هایی که بایستی برسد، نمی‌رسید و اگر می‌رسید، برخی به خوبی عمل نمی‌کردند. سیاست خارجی جایی نیست که کسی بدون دقت بتواند سخن بگوید و موضع بگیرد یا در مذاکرات در برابر طرف خارجی مطلبی را مطرح کند.
اشتباه سیاست خارجی برای ملت بسیار بسیار سنگین خواهد بود. مسئولین ردة بالا اگر در موضع‌گیری خطا کنند، از جیب مردم خرج کرده‌اند و باید پاسخگوی مردم باشند. همه‌ی ما دو عنوان داریم؛ یک عنوان، عنوان شخصی ماست که به خودمان تعلق دارد. فردی هستیم زاده‌ی یک خانواده، یک طایفه و با تحصیلات و تجربه‌ی مشخص. اما عنوان حقوقی ما به ما تعلق ندارد و ما مالک آن عنوان نیستیم. ما امانت دار آن عنوان هستیم. عنوان ریاست جمهوری یا وزیر امور خارجه یا نماینده‌ی مجلس یا هر عنوان دیگری در این کشور عنوانی حقوقی است که مردم به ما سپرده‌اند. مردم با آرای مستقیم یا غیر مستقیم خود به ما عنوان حقوقی داده‌اند... حق نداریم سیاست خارجی را برای تکبیر و کف صرف کنیم. سیاست خارجی بسیار حساس است و اگر من تعبیر کنم: کلید حل مشکلات ما در این مقطع در دست سیاست خارجی و آن‌هایی است که باید بار امانت سیاست خارجی را بر دوش بکشند، سخنی به گزاف نگفته‌ام.

(پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران - سخنرانی حسن روحانی در مراسم تودیع و معارفة وزیر امور خارجه - کد خبر: 70861 - تاریخ: 26 مرداد 1392)

در دنیای امروز، نمی‌توان در جزیره‌ای تنها زندگی کرد یا دور کشور دیوار کشید. بدون تعامل با دیگران نه تنها به چشم‌انداز ٢٠ ساله که حتی به یک برنامه هم نمی‌توان دست یافت. گر چه باید خود اتکا باشیم اما نمی‌توان از تجربه و همکاری دیگران استفاده نکرد و نباید به اسم استقلال فرهنگی و علمی دانشگاه‌های ما از دانش دهه 60-70 استفاده کنند و از دستاوردهای جدید بی‌بهره بمانند. دنیای امروز دنیای تعامل سازنده است. نباید به تقابل افتخار کنیم. هیچ کس با فحاشی و دشمن‌تراشی به جایی نرسیده است. توسعه و رشد اقتصادی بدون بازار نمی‌تواند اثر گذار باشد. فتح بازار در سایه روابط صحیح و تعامل سازنده شکل می‌گیرد. حتی حرکت روان پول و اعتبار و کالا در سایه تعامل درست امکان پذیر است.

(وب سایت حسن روحانی - همایش ایران آینده - تاریخ: 28 دی 1388)

 

هاشمی رفسنجانی

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ، توسعه و پیشرفت مادی و معنوی را بدون تعامل و همکاری بین‌المللی غیرممکن خواند و مبنای سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی را همزیستی مسالمت‌آمیز و عدم دشمن‌تراشی عنوان کرد و گفت: ما براساس آرمان‌ها و اصول اعتقاداتمان رژیم صهیونیستی را نامشروع می‌دانیم، اما با هیچ کشوری سر جنگ نداریم و نیازی هم به درگیری نداریم، چرا که اسلام و اعتقادات مکتب اهل بیت(ع) در صورت برخورد رحمانی با مردم و دنیا بلاتردید راه خود را به قلوب جهانیان باز خواهد کرد.

(وب‌سایت هاشمی رفسنجانی کد خبر: 6531- 24 مهر 1391)

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درباره درخواست تولیدگران برای ارائه راه‌حل خروج اقتصاد کشور از وضع کنونی، به بیان فهرست‌وار مشکلات کشور پس از پایان جنگ تحمیلی پرداخت و گفت: در سال پایانی جنگ در سطح بین‌المللی شرق و غرب و ارتجاع منطقه به نفع صدام و به ضرر ما فعالیت می‌کردند و در داخل نیز اقتصاد کشور ضعیف و ناتوان شده بود، منابع مالی و مادی صنایع رو به پایان بود و تولید نیز به نفس نفس افتاده بود که با  تدابیر به کار گرفته شده پس از جنگ تحمیلی برای متجاوز نظیر اعلام شدن صدام در سازمان ملل، اعلام سیاست عدم دشمن‌تراشی و پیگیری تعامل سازنده با دنیا به عنوان  اولین اقدام جدّی در حمایت از اقتصاد و تولید کشور در آن مقطع در دستور کار قرار گرفت و  به این وسیله منابع و تسهیلات خارجی در قالب اعتبارات گوناگون به کشور جذب شد و در داخل نیز با استفاده از همه نیروهای حاضر در کشور به همراه به کارگیری مدیران، متخصصان و برنامه‌ریزان خبره، باعث شد زیربناها و تولید کشور به سرعت توسعه یابد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه ؛  تنش‌زدایی و تعامل سازنده با خارج و به کارگیری مدیران و نیروهای دلسوز از سلایق مختلف در داخل را راه‌حل حمایت از تولید و کار و سرمایه ایرانی در حال حاضر خواند و تأکید کرد: باید فضا برای نیروهای وفادار به نظام و سلایق گوناگون و نیز سرمایه‌گذاران در داخل را به گونه‌ای فراهم کنیم که با علاقمندی و انگیزه کافی، سرمایه مادی، فکری و انسانی خود را برای توسعه اقتصاد و پیشرفت کشور به کار گیرند.

(وب‌سایت هاشمی رفسنجانی - کدخبر 6008 28 اردیبهشت 1391)

آیت الله هاشمی رفسنجانی تلاش برای فریب مردم توسط مسؤولان در هر جامعه را یک تندروی سیاسی دانست و گفت: شاید با دشمن تراشی و مظلوم نمایی بر امواج احساسات سوار شوند، امّا مردمی که به بلوغ سیاسی رسیده باشند، خیلی زود هوشیار می شوند و برای جبران اشتباهات اقدام می کنند.

(وب سایت هاشمی رفسنجانی کدخبر 7904 20 بهمن 1392)

 

آیت الله هاشمی رفسنجانی در خاتمه تعامل سازنده با سایر کشورها و دوری از دشمن‌تراشی را از دیگر محورهای مهم اصلاح وضع کنونی خواند و با تأکید بر لزوم همکاری متقابل و مفید با دیگران، علی‌رغم اختلاف عقیده و سبک زندگی تصریح کرد: آنچه ملت‌ها و دولت‌ها را برای توسعه و پیشرفت متحد و همدل می‌کند، ترس از دشمن نیست، بلکه صداقت، عقلانیت، احترام به خواست مردم، مدیریت کارآمد و حفظ کرامت انسانی آحاد جامعه است.

(وب سایت هاشمی رفسنجانی کدخبر 6582 14 آبان 1391)

 

در سیاست خارجی حتی‌المقدور هم برای خودمان دشمن درست نکنیم که در داخل بگوییم که به خاطر دشمنی خارجی مثلاً ما داریم این کارها را می‌کنیم. گاهی افراد دشمن‌تراشی می‌کنند برای اینکه در داخل بگویند ما مشکل داریم. اگر خودمان سالم عمل کنیم و با دنیا هم سالم رابطه داشته باشیم از این مشکلات کمتر می‌شود.

(خبر آنلاین گفتگوی اختصاصی خبرآنلاین با هاشمی رفسنجانی -  کدخبر276404 - 23 بهمن 1391)

با تدبیر و درایت در تصمیم گیری ها و اعلام مواضع می توانیم از گردنه های حساس عبور و از دشمن تراشی پرهیز کنیم.

(وب سایت هاشمی رفسنجانی کدخبر 6490 6 مهر 1391)

حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس ایران بار دیگر از سیاست خارجی کشور در گذشته انتقاد کرد و گفت که جمهوری اسلامی بدون دلیل برای خود دشمن تراشی کرده است.

(وب‌سایت هاشمی رفسنجانی خاطرات 27 آبان 1367 کدخبر 1997 26 آبان 1390 )

(کتاب کارنامه و خاطرات سال ۱۳۶۷ « پایان دفاع، آغاز بازسازی » دفتر نشر معارف انقلاب)

آیت الله هاشمی رفسنجانی دروغ، ریاکاری، خلف وعده، دشمن‌تراشی، ایجاد فضای امنیتی، ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی مانند تورم، گرانی و بیکاری را نتیجه دوری از اعتدال دانست و تاکید کرد: با انتخاب میانه‌روی اسلامی توسط مسئولان، مردم بصورت طبیعی مسائل را در دست می‌گیرند که مصداق کامل استفاده از خردجمعی است.

(وب‌سایت هاشمی رفسنجانی کدخبر 7397- 4شهریور 1392)

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر لزوم دستیابی به راه‌حل‌های سازنده برای برون‌رفت از برخی مشکلات، تجدیدنظر در برخی روش‌ها و مدیریت داخلی و نیز عدم دشمن‌تراشی در خارج از کشور را خواستار شد و تصریح کرد: ما نیاز داریم به گونه‌ای در سیاست و مدیریت داخلی تحول ایجاد کنیم تا تک‌تک مردم احساس کنند در کشور و سرنوشت آن سهم دارند.

(تابناک کدخبر 228689 3 اسفند 1390)

هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از دشمن‌تراشی‌های سال های گذشته و ایجاد مشکلاتی که برای مردم و کشور ایجاد شده بود، گفت: ایران با تمدن باستانی و فرهنگ اسلامی باید الگوی همه ی جوامع انسانی برای همزیستی مسالمت آمیز باشد و جای تعجب است که بعضی ها می خواستند چهره ا ی خشن از اسلام و به تبع آن مکتب تشیّع و ایران به مردم جهان معرفی کنند.

(نواندیش کد خبر 25400 15 فروردین 1394)

 

دریافت
حجم: 21.6 مگابایت
توضیحات: دانلود مستندات


  • محسن نوروزی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
.........................................